top of page

Inovace pro efektivitu

Aktualizováno: 25. 4.

Nejslibnější technologie pro budoucí růst a konkurenceschopnost je robotika, automatizace a AI

Jaké jsou klíčové technologie a směry v inovacích a co si malé a střední podniky (MSP) myslí o udržitelnosti, obnovitelných zdrojích energie a elektromobilitě přináší aktuální průzkum agentury IPSOS pro Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR).


MSP vidí jako nejdůležitější krok inovačně směřovat do oblasti výroby (nové technologie 42 % respondentů) a do automatizace a robotizace (37 %), přičemž u větších firem a zejména těch výrobních představuje ochota investovat do výroby a automatizace až 65 %. Zajímavý je kontrast investice do kyberbezpečnosti, kde se tato ochota pohybuje v průměru okolo 25 % a kde výraznou odchylku tvoří pouze obchodní firmy (přeprodej zboží) – ty to mají se 43 % jako prioritní oblast inovačních investic. Cítí se vzhledem k charakteru podnikání a jeho závislosti na kyberprostoru patrně zranitelnější.

Jako nejslibnější technologie pro budoucí růst a konkurenceschopnost jsou dle malých a středních podniků pokročilá robotika a automatizace (častěji to udávají firmy z oboru výroby či průmyslu) společně s umělou inteligencí a strojovým učením. „Bohužel se zde firmy dlouhodobě potýkají s nízkou dostupností implementace těchto technologií v segmentu MSP“, říká místopředsedkyně představenstva AMSP ČR Pavla Břečková. Důvodů je vícero: dodavatelé auto/robo systémů preferují větší zakázky, takže dávají přednost velkoprovozům. Dalším důvodem jsou zdroje: lidské a někdy i finanční (při současném úročení).


Dvě třetiny firem financují technologické novinky z vlastních zdrojů. Ty, které mají 50 až 249 zaměstnanců, v polovině případů využívají dotace. „Financování technologických novinek z vlastních zdrojů je již v segmentu MSP evergreenem, to se objevuje v průzkumech napříč investičním spektrem. MSP striktně investují jen do toho, co dává jasný smysl ruku v ruce s ekonomickou logikou. Jsou tak velmi stabilním článkem ekonomiky naší země“, konstatuje předseda představenstva AMSP ČR Josef Jaroš. Protiváhou toho může být pomalejší tempo růstu (investují do rozvoje často až tehdy, když si na to z větší části vydělají). Je zde též ale vidět, že větší firmy segmentu MSP jsou častěji schopny zadministrovat dotaci, což je častou bariérou pro menší firmy (nevyplatí se jim platit poradenské firmy, které dotace administrují). Také ale často dotace vůbec nejsou pro malé firmy určeny, jakkoli se tak mnohdy tváří.


„Průzkum ve svých zjištěních potvrzuje trend, který vnímáme i v rámci námi financovaných investic, kdy vidíme stále větší posun byznysu směrem k udržitelnému podnikání. Konkrétně, v průzkumu dvě třetiny zejména větších výrobních firem uvádí, že již využívají OZE nebo to plánují. Zároveň způsob, jak směřovat své podnikání k udržitelnosti, vidí téměř 40 % firem v optimalizaci provozních procesů snižujících emise. Právě v těchto oblastech pomáhají firemním klientům zkušení odborníci v naší dceřiné společnosti KB Enviros jak po technické, tak finanční stránce,“ uvádí k průzkumu Blanka Svobodová, která je zodpovědná za korporátní strategii a financování v Komerční bance.
INOVACE PRO EFEKTIVITU 3.2024 - FINAL verze KONFERENCE
.pptx
Stáhnout PPTX • 10.06MB


TZ-AMSP-CR-2024-04-11-Nejslibnejsi-technologie-pro-budouci-rust- final
.pdf
Stáhnout PDF • 255KB

Děkujeme partnerům projektu: 14 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page