top of page

Přístup malých a středních firem k ESG?

Aktualizováno: 27. 3.

Mnoho malých a středních firem se často ztrácí při snaze přejít na udržitelný podnikatelský model.

Paradoxně však mnohdy tyto firmy vykazují vyšší míru udržitelnosti než některé velké korporace. Zjištění stavu udržitelnosti firmy může být pro podniky užitečné, a to díky moderním digitálním nástrojům.

Diskuse o udržitelnosti obvykle souvisí s velkými firmami, které již musí splňovat povinný reporting, označovaná zkratkou ESG (environmentální, sociální, správní).

To však má nepřímý dopad i na menší podniky, buď proto, že je budou velcí obchodní partneři vyžadovat, nebo banky při poskytování financí.

Malé a střední firmy se dnes často cítí, že přechod k udržitelnějšímu podnikání je spíše překážkou než příležitostí. Avšak podnikání s ohledem na udržitelnost může být výzvou, která by se neměla opomíjet. Skutečnostně, udržitelné podnikání nabízí možnost získání konkurenční výhody a lepšího přístupu k financování od bank.


Inteligentní podniky si uvědomují, že čím dříve začnou s udržitelností, tím lépe. Ti, kdo aktivně usilují o udržitelnost a již nyní si stanovují cíle, jak ji dosáhnout, budou mít výhodu v podnikatelském prostředí. Ti, kteří naopak nezačnou, budou ztrácet ve prospěch svých konkurentů. Zlepšené podmínky úvěrů, noví zákazníci a expanze na nové trhy budou odměnou pro ty, kdo jdou aktivní cestou udržitelnosti.


Firmy často trpí nedostatkem informací

Pro mnohé firmy, ať už velké či menší, je koncept ESG relativně nový. Menší podniky však často bojují s nedostatkem zdrojů a prostoru, aby se věnovaly práci spojené s ESG. Tato situace je pro ně nevýhodná, ačkoli by mohly v této oblasti být velmi úspěšné a často se to shoduje s jejich hodnotami.

Malé firmy se momentálně nacházejí v situaci, kdy mají relativně dobrou představu o tom, jaký vliv má Green Deal na jejich odvětví, a začínají se seznamovat s ESG požadavky svých odběratelů. Nicméně, většinou nemají žádné povědomí o procesu reportování, což komplikuje jejich situaci. Spojení těchto aspektů do jedné agendy by pro ně představovalo zjednodušení.


Co nám říkají data v průzkumu?

Potřebujete vědět více, přijďte na seminář:

Název: Jste připraveni na ESG?

Kdy: 6. 3. 2024

V kolik: 10:00 - 14:00

Jak: prezenčně

Kde: METEOR Centre Office Park B Sokolovská 100/94, Praha 8 (hlavní vstup do objektu METEOR z Thámova 32)

38 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page