top of page
Obrázek autoraMarie Markova

REBORN DESIGN 2024ECO-designérská výzva pro produktové designéry a architekty z řad studentů

ECO-designérská výzva pro produktové designéry a architekty z řad studentů

Již v loňském roce AMSP ČR záštitou podpořila projekt REBORN DESIGN 2023 a stejně tak i letošním roce. Rádi podporujeme projekty, které mají smysl. V projektu REBORN DESIGN se potkává nová energie a nápaditost mládí se stávajícím podnikáním. Hlavní myšlenka je v tom, že studenti navrhnou udržitelné řešení, jak využít odpadních materiálů. Podmínkou je aplikovat nápad do tržního prostředí a vytvořit produkt pro strojovou výrobu.


V současnosti probíhá vyhlášení výzvy pro studenty. Pokud jste firma a máte zájem se zapojit do spolupráce se studenty, Na webu REBORN DESIGN 2024 jsou podrobnosti a kontakty.


Reborn Design propojuje kreativitu, inovace, praktické vzdělávání a princip udržitelnosti. Připravuje tak studenty na praxi v reálném prostředí, aby uměli lépe a více ekologicky přemýšlet při návrzích produktů a staveb. Zároveň hledá praktické využití odpadu pro výrobní firmy.

Cílem Reborn Design je dát recyklovaným materiálům vyšší přidanou hodnotu prostřednictvím designu.

Podmínkou navržených produktů je využití minimálně 95% recyklovaného materiálu alespoň z jedné kategorie. Porota je složená ze zástupců akademické sféry, byznysu a odborníků na cirkulární ekonomiku. Kritéria hodnocení jsou tedy nejen design, ale i potenciál pro uvedení produktu na trh a technologická realizovatelnost.


Ročník 2024

Účastníci mají 3 měsíce na navržení udržitelných designových řešení s využitím minimálně 95 % materiálu, který by skončil jako odpad na skládce. Své nápady mohou soutěžící realizovat ve 4 kategoriích designů dle 4 materiálových výzev: odpadní plast (PP), papír (stírací losy), mix industriálního odpadu (plastové fólie, pryž) a speciální kategorie (luxusní dárky z odpadu).


Proč?

Problém

1.     výrobní firmy mají přebytek recyklovaného/recyklovatelného materiálu bez vize využití

2.     designéři na vysokých školách nepřichází do styku s reálným businessem a jeho potřebami a zároveň jim chybí vize pro využití recyklovaného materiálu

3.     přechod z lineární na cirkulární ekonomiku je obtížný bez ekonomické udržitelnosti


Řešení

1.     nacházíme praktickou aplikaci pro recyklovaný materiál

2.     učíme studenty pracovat s recyklovaným materiálem, nabízíme praktické workshopy a individuální konzultace

3.     vracíme materiál zpátky do života a zároveň zajišťujeme ekonomický smysl produktů


Loňský ročník byl velmi úspěšný a od studenty vzešlo mnoho zajímavých nápadů. Dovolte mi, připomenout třeba rakvičky pro zvířátka, nosítko na nápoje


Pořadatelé: Lavaris a Plastenco

 




Proč

24 zobrazení0 komentářů

Σχόλια


bottom of page